Neler yeni

TTB: Şiddet, iktidarın politikalarından bağımsız değildir

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
92,644
ttb-300x225.jpeg

Türk Tabipleri Birliği (TTB), ölüm tehditleri alan hekim Esin Davutoğlu Şenol’a ilişkin “Bilimin ve sağlığın tarafıyız, Esin Şenol ve bilim insanlarının yanındayız” sloganıyla Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde, açıklama yaptı.

TTB Merkez Konseyi Üyesi Nursel Şahin, Prof. Dr. Esin Şenol’un açık bir şekilde tehdit edilmesinin iktidarın politikalarından bağımsız olmadığını belirtti.

ŞİDDET YASASI YOK

Pandemi konusunda iktidarın gerçekleri ifade etmeyen açıklamaları, bilim insanlarını ve hekimleri değersizleştiren, bilimsel önerilerini yok sayan söylemleri, etkili ve yeterli cezalandırıcı bir şiddet yasasının olmayışının sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti tetiklediğinin altını çizen Şahin, “Şiddet, sağlık alanında her geçen gün artarken, bilim karşıtlarının hakaret ve tehditleri karşılıksız kalmakta, herhangi bir yasal girişim ve takip yapılmamaktadır. Tüm bunların sonucunda, doğrudan bilim insanlarımızın canına kastedilmiş, Esin hocamız tehdit edilmiştir” şeklinde konuştu.

YAŞAM HAKKINA SALDIRIDIR’

İçişleri ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine seslenen Şahin, “Söylediklerimiz yetkililer tarafından ciddiye alınmalıdır. Nefret diliyle, bilim insanlarını hedef göstererek örgütlü bir faaliyet yürüten aşı karşıtı çevrelere karşı İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı görmezden gelen tutumlarından vazgeçmeli, gerekli girişimleri bir an önce başlatmalıdır, zira Prof. Dr. Esin Şenol nezdinde aslında bilime, akla, hakikate, yurttaşlarımızın sağlığına, yaşam hakkına saldırılmıştır” diye belirtti.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dProf. Dr. Şenol’u tehdit eden kişi serbest bırakıldı​


    dİktidar sağlıkta şiddeti azaltmak yerine besledi, şiddet olağanlaştı​
‘COVİD-19 BİR TURNUSOL KAĞIDI’

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, Covid-19’un dünya için bir turnusol olduğunu belirtti. Fincancı, “İktidarın birçok hakikati gizlemesine karşı bizler gerçekleri söylemeye devam ettik. Halk sağlığını tehdit edenler bunları nasıl seyrettiyse ölümleri, şiddeti ve baskıları da seyretti. Halk sağlığı için mücadele etmeye devam edeceğiz, hakikatin inşasını yaşatacağız” dedi.
 
Üst