Neler yeni

Nevzat Çiçek: Tarikatlara güvenmiyorum, çocuğum evde Kuran ve Arapça dersi alıyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
92,644
Nevzat-Çiçek-Cübbeli-Ahmet-Tarikat-ve-Cemaatler-300x200.jpg

Türkiye’nin tanınmış cemaat ve tarikat liderlerinin bir araya geldiği toplantıda ‘moderatörlük’ yapan Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, Halk TV’de canlı yayına katıldı. Sunuculuğunu Seda Selek’in yaptığı Perdenin Önü Arkası programında Türkiye’deki cemaatlerin ve tarikatların yüzde 95’inin devletin kontrolünde olduğunu öne süren Çiçek, kendi çocuğuna Kuran dersini evinde aldırdığını söyledi.

“Ben kendi çocuğuma Arapça dersini de evde aldırıyorum. Keman dersini evde aldırıyorum, resim için de başka bir yere götürüyorum. Beni bu noktaya getiren şey aslında bir güvensizlik ortamı.” diyen Çiçek, çocuğunun sosyal yaşantıda bir çok derneğe ve vakfa gittiğini kaydederek, “Eskiden olsa bir yere teslim ederdim, gözüm kapalı bakardım, şimdi ona bakamıyorum.” şeklinde konuştu.

CEMAAT VE TARİKATLARA ‘MODERATÖRLÜK’ YAPMIŞTI

2018 yılının Mart ayında bazı tarikat liderlerini barıştırdığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu istenmesine karar verildiği; aralarında Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Sosyal Doku Vakfı Başkanı, asansör ve yorgan fetvalarıyla meşhur Nurettin Yıldız, Siyer Vakfı kurucusu, yazar Muhammed Emin Yıldırım, İFAM Kurucu Başkanı İhsan Şenocak, gazeteci Nevzat Çiçek, İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın da katıldığı toplantıda ‘moderatörlük’ yaptırılan Nevzat Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘YÜZDE 95’İ DEVLET KONTROLÜNDE”

“Ben bir şey iddia edeyim. Türkiye’de tarikat ve cemaatlerin yüzde Altan Tan yüzde 99 diyor ama ben yüzde 95 diyeyim devlet kontrolündedir. Bu yapıların bir kısmı, çoğu bu ülkeye aidiyet noktasında farklı bakarlardı. Mustafa Kemal Atatürk’e de farklı bakarlardı, devrim kanunlarına da farklı bakarlardı, bütün duruma da farklı bakarlardı. Fakat şu an dindarların bir kısmı AK Parti döneminde biz devletleştik, sisteme entegre olduk itirazları yapıyor.”

YAYIN YÖNETMENİ OLDUĞU INDEPENDENT TÜRKÇE ENGELLENMİŞTİ

2020 yılının Nisan ayında Independent Türkçe’ye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engellemesi getirildi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dİsmail Saymaz: ‘Sünni tarikatlar kapatılırsa cemevleri de kapatılır, dedeler babalar da kapatılır’​

    dİsmail Saymaz ve Nevzat Çiçek’in CNN Türk’teki işlerine son verildi​
Rus işadamı Alexander Lebedev’in sahibi olduğu, merkezi İngiltere’de bulunan Independent’ın Türkçe internet sitesi, alan adı değiştirerek yayın hayatına devam ediyor.
 
Üst