Neler yeni

Kalın pazarlığı açtı: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine kapıyı kapatmıyoruz

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
61,590
ibrahim-kalin-300x169.jpg

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine kapıyı kapatmadıklarını belirterek, iki ülke ile müzakere yapılması gerektiğini söyledi.

İskandinav ülkelerinin terör örgütleri için ‘misafirhane haline geldiğini’ iddia eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına değinen Kalın, Reuters haber ajansına konuştu. Kalın, “Kapıyı kapatmıyoruz. Ancak temelde bu konuyu Türkiye’nin milli güvenlik meselesi olarak gündeme getiriyoruz” ifadelerini kullandı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dErdoğan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıktı​

    dBeyaz Saray Sözcüsü: Türkiye’nin duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz​


‘SOMUT ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, şöyle devam etti:

“Yapılması gereken açık: PKK çıkışlarının, faaliyetlerinin, örgütlerinin ve bireylerin bu ülkelerde var olmasına izin vermeyi bırakmaları gerekiyor. NATO üyeliği bir süreçtir. Bu süreç içinde bu konunun net bir şekilde ortaya konması, aydınlığa kavuşturulması ve somut adım atılmasını bekliyoruz. Bu adımlar atıldıkça da süreci hep birlikte değerlendirmeye devam edeceğiz. Ancak bu, tüm müttefiklerin yanı sıra İsveç makamlarının dikkatine sunmak istediğimiz ilk nokta. Elbette İsveçli meslektaşlarımızla müzakere yapmak istiyoruz.”
 
Üst