Neler yeni

Gergerlioğlu’ndan cenaze tepkisi: Burası İsrail değil Türkiye

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
61,640
ayse-dogan-300x170.jpeg

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kürt siyasetçi Ayşe Doğan’ın cenazesine katılanlara yönelik polisin şiddet uygulamasına tepki göstererek, “Burası İsrail değil Türkiye! Cenazeye saygısı olmayan hiçbir yerde değişmiyor. Filistin’e yapılanın bir benzeri Türkiye’de yapılırken sessiz kalmayın.!! Zulüm hee yerde zulümdür!” dedi.

Kapatılan Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2011 yılında KCK operasyonları kapsamında tutuklanan ve yumurtalık kanserine yakalanan Barış Grubu üyesi Aysel Doğan, 2015 yılında tahliye edilmişti. Doğan, tedavi için bulunduğu Almanya’da önceki gün hayatını kaybetti.

Doğan’ın cenazesi Almanya’dan Diyarbakır’a getirildi. Buradan karayoluyla Dersim’e götürüldü. Doğan’ın cenazesi, yol boyunca kontrol noktalarında durduruldu. Karşılamanın ardından Doğan’ın cenazesi Dersim merkez Gazik Mahallesi’ndeki evine götürülmek üzere yola çıkarıldı. Turişmek Mahallesi girişindeki kontrol noktasında konvoy ve cenaze aracı yüzlerce polis tarafından durduruldu. Polis tarafından vatandaşalar tazyikli su sıkıldı.

Ayşe Doğan’ın cenazesi daha sonra helallik almak için evine götürüldü. Burada yapılan konuşmaların ardından Ayşe Doğan’ın cenazesi mezarlığa götürüldü ve sadece ailesinin katılımıyla defnedildi. Defin işlemine katılmak isteyen vatandaşlara polis izin vermedi.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, cenazede yaşananlara tepki göstererek, “Burası İsrail değil Türkiye! Cenazeye saygısı olmayan hiçbir yerde değişmiyor. Filistin’e yapılanın bir benzeri Türkiye’de yapılırken sessiz kalmayın.!! Zulüm hee yerde zulümdür!” dedi.
 
Üst