Neler yeni

GÜBRETAŞ tarımın yarınları için eğitime destek olmayı sürdürüyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
70,912
Sektörünün öncü şirketi GÜBRETAŞ 2007 yılından beri sosyal sorumluluk anlayışıyla Ziraat Fakültesi öğrencilerine burs desteğini sürdürüyor. Ziraat alanında eğitim gören lisans, yüksek lisans ve doktora 1. Sınıf öğrencilerinin başvurabildiği programda çiftçi çocuğu olma ön koşulu aranıyor. 4 Ekim’de başlayacak olan Eğitim Bursu başvuruları 15 Ekim tarihine dek GÜBRETAŞ’ın kurumsal web sitesinden yapılabilecek.

70 yıla yaklaşan kurumsal tecrübesi ve sektörünün öncüsü olmanın verdiği sorumlulukla tüm çalışmalarında toplumsal faydayı ön planda tutan GÜBRETAŞ bu topraklara değer katmak için başarılı ziraat fakültesi öğrencilerine EĞİTİM BURSU desteği sağlıyor. Türkiye tarımının gelişmesi için son yıllarda hayata geçirilen bilinçli tarımsal üretimi yaygınlaştırma faaliyetleri, Ar-Ge projeleri ve yenilikçi ürünler geliştirme stratejisi, tesis yatırımları gibi önemli adımların yanı sıra toplumsal sorumluluk çalışmaları da devam ediyor.

GÜBRETAŞ, tarımın geleceğine destek olmak ve sektördeki nitelikli insan gücünü artırmak amacıyla 2007 yılında vermeye başladığı eğitim bursunun kapsamını 2017 yılında genişleterek sektördeki akademik çabaların desteklenmesi için tezli yüksek lisans ve doktora öğrencilerini de burs kapsamında değerlendirmeye başladı.

Çiftçi çocuğu olmanın bir ön koşul olduğu GÜBRETAŞ Eğitim Bursunda; ziraat fakültelerinin Bahçe Bitkileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ile Biyosistem Mühendisliği bölümlerinden birinde lisans veya lisansüstü programa ilk kez bu yıl kayıt yaptırmış olma şartları aranıyor.

2021-2022 öğrenim döneminde Lisans düzeyindeki bursiyer öğrenciler için aylık 420 TL, Tezli Yüksek Lisans öğrencileri için 840 TL ve Doktora öğrencileri için 1.260 TL olarak belirlenen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’na başvurular 4 Ekim günü başlayacak olup GÜBRETAŞ kurumsal web sayfası üzerinden yapılabilecek. Şimdiye dek 650’ye yakın öğrencinin faydalandığı GÜBRETAŞ Eğitim Bursuna başvurular için son tarih ise 15 Ekim Cuma günü saat 17:00’dir. Başvuru sonuçları 5 Kasım Cuma günü GÜBRETAŞ’ın Kurumsal web sitesinde ilan edilecektir.

900X900_BURS_SM.jpg


GENEL MÜDÜR İBRAHİM YUMAKLI: “GÜBRETAŞ EĞİTİM BURSU GENÇLERİMİZİN YOLUNU TARIMIN GELECEĞİNE AÇIYOR”

GÜBRETAŞ
Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, “Eğitim bursu programını; ailesi tarımla uğraşan ve Ziraat Fakültesi’nde okuyup tarımın geleceğine ışık tutmayı hedefleyen gençlerimize yönelik gerçekleştiriyoruz. Toprakla bağ kurmuş ve bu bağı ziraat fakültesinden aldığı birikimle güçlendirmeyi amaçlayan gençlerimiz hem GÜBRETAŞ hem de ülkemiz için çok kıymetli. Bu bilinçle yürüttüğümüz GÜBRETAŞ Eğitim Bursu programı, gençlerimizin yolunu tarımın geleceğine açıyor” dedi.

Genel Müdür İbrahim Yumaklı
sürdürülebilir tarımsal üretimin bilinçli tarım uygulamaları ile gerçekleşebileceğini vurgularken, son yıllarda sık sık gündeme gelen gıda güvenliği sorununun da aşılması için ziraat eğitiminin önemli olduğunu belirtti. Ziraat fakültesinde teorik ve pratik bilgi edinmiş GÜBRETAŞ bursiyerlerinin uzun vadede; iyi tarım uygulamalarıyla ülkemizde tarımsal ekonominin gelişmesine, bitkisel üretimde verim ve kalite artışı sağlanmasına ve tarımın sürdürülebilirliğine büyük katkılar sunacağını ifade ederek “GÜBRETAŞ’ın ziraat fakültesi bursiyerlerinin, tarım sektörünün geleceğine yön vereceklerine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Yumaklı “Bitki besleme alanında ziraat fakülteleriyle iş birliği içinde olduklarına dikkat çekerek “Tarımda verim ve kalitenin arttırılmasına yönelik bilimsel yöntemlerin araştırılıp geliştirilmesi için başarılı ziraat fakültesi öğrencilerinin desteklenmesi ve sahadaki çalışmaların parçası olmaları gerekiyor. Bu nedenle ziraat fakülteleri ile yakın bir işbirliği içindeyiz. Değerli akademisyenlerin bilgi ve tecrübelerini, örnek projeler ve eğitimlerle çiftçilerimize ulaştırıyoruz. Diğer yandan tarımın geleceği olarak gördüğümüz ziraat fakültesi öğrencilerine burs desteği veriyoruz. Gençlerimiz eğitimlerini tamamladıklarında hem kendi ailelerine ve çevrelerine doğru tarım uygulamaları konusunda rehberlik ediyor, içlerinden bazıları sektörde bazıları da akademik olarak yürüttüğü çalışmalar ile tarıma katkı sağlıyor. Önceki yıllarda GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’ndan yararlanarak bugün bitki besleme alanında belli noktalara ulaşan gençlerimizi görmek, bize gurur ve umut veriyor” diye konuştu.

Genel Müdür İbrahim Yumaklı sözlerini, “Evlatlarını tarım alanında okutarak bu sektörde bilgi, bilim ve teknolojiyi etkin kullanan gençler yetiştiren çiftçi ailelere de teşekkür ediyoruz. Biz de gençlere sunduğumuz imkânlarla tarımın geleceğine yatırım yapmayı sürdüreceğiz” diyerek bitirdi.
Hibya Haber Ajansı
 
Üst