Neler yeni

Erol Simavi’nin eşi Belma Simavi hayatını kaybetti

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
61,640
belma-simavi-300x170.jpeg

Türk basının önemli isimlerinden olan, Hürriyet gazetesinin eski sahibi Erol Simavi’nin eşi Belma Simavi hayatını kaybetti. Belma Simavi uzun süredir KOAH tedavisi görüyordu.

Uzun yıllar İsviçre’de ikamet eden Erol Simavi, birkaç yıl önce taşındığı Monako’da tedavi gördüğü hastanede 8 Haziran 2015 tarihinde 85 yaşında hayatını kaybetti. Erol Simavi, iş insanı Kadir Has’ın eşi Rezzan Germirli’nin teyzesinin kızı, yalı komşuları Yağcıgiller’in torunu Emine Belma Başar ile 1953 yılında evlendi. Çiftin 1953 yılında Sedat ve 1957 yılında Saffet adlı iki oğulu dünyaya geldi. Ancak Saffet Simavi, 1980’de henüz 23 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Hürriyet’in eski genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, Instagram hesabından Belma Simavi’ye şu ifadeleri kullandı:

“BİR HÜRRİYET KAHRAMANINI KAYBETTİK Belma Simavi’yi herkes Hürriyet Gazetesinin eski sahibi Erol Simavi’nin eşi olarak tanırdı. Ama biz Hürriyet çalışanları için o Belma Hanımdı. Gazetenin gizli kahramanıdı. Ödül gecelerinin ev sahibiydi. Çalıştığımız binada yemek yediğimiz restoranlara harika bir İtalyan restoranı estetiği veren, duvarlarımızı birer resim galerisine çeviren, koridorlarımızı Çiçekci dükkanı haline getiren renkli, isyankar, kafa tutan patronumuzdu. Gecelerimizde, davetlerde bizi hiç yalnız bırakmayan arkadaşımızdı. Nur içinde yatın Belma Hanım. Hepimiz size borçluyuz. Benim ve ailem için yaptıklarınızı hiç unutmayacağım.”
 
Üst