Ali Erbaş: İsrafın her çeşidi haramdır, helallerle meşgul olalım

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
115,762
DepoPhotos_17556407-300x200.jpg

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’dan “israf” açıklaması geldi. Ali Erbaş, “Suyu israf etmek haramdır. Yiyecekleri israf etmek haramdır. Zamanı israf etmek haramdır. İsrafın her çeşidi haramdır. O yüzden diyoruz ki sıfır atık, sıfır israf, helallerle meşgul olalım. Haramların her çeşidinden uzak duralım diyorum” diye konuştu.

Konya’da Kent Ormanı’nda düzenlenen İslam İzcileri Dostluk Kampı’nı ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, burada açıklamalarda bulundu.

İsrafın her çeşidinin “haram” olduğunu belirten Erbaş, şunları söyledi:

“Suyu israf etmek haramdır. Yiyecekleri israf etmek haramdır. Zamanı israf etmek haramdır. İsrafın her çeşidi haramdır. O yüzden diyoruz ki sıfır atık, sıfır israf, helallerle meşgul olalım. Haramların her çeşidinden uzak duralım diyorum.

‘KERBELA’DAN DERS ÇIKARMAYA MECBURUZ’

Kerbela, mezhebi, meşrebi ve düşüncesi ne olursa olsun bütün ümmetin ortak acısıdır. Bizler, Kerbela hadisesinin hüznünü yaşarken, aynı acıların bir daha yaşanmaması için Kerbela’yı ibret nazarıyla okumaya ve ondan dersler çıkarmaya mecburuz. Kerbela’dan çıkaracağımız ilk ders, onu ayrılık ve gayrılığa değil, tevhide ve kardeşliğe vesile kılmak, gönül birlikteliğine dönüştürmektir. Sevinç ve tasayı, muhabbet ve meşakkati paylaşmaktır. Yüce Rabbimizin ‘Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın…’ emrine kulak verip sımsıkı kenetlenmektir. Fitneye, fesada ve tefrikaya karşı vahdete sarılmak, kardeşliğimize kastedenlere fırsat vermemektir.”
 
Üst