15 Temmuz’da açığa alınıp geri dönmüştü: TTB üyesi kamu görevinden çıkarıldı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
115,762
15 Temmuz darbe girişimi sonrası çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu idaresi yöneticilerinin bakan onayı ile görevden alınması OHAL biteli 3 yıl olmasına rağmen devam ediyor.

21 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL 18 Temmuz 2018’de sona ermişti. Ancak AKP hükümeti “terörle mücadele” gerekçesiyle 7145 sayılı Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’u 25 Temmuz 2018’de kabul etti. Böylece OHAL yetkilerinin uzaması sağlandı. OHAL yetkilerini uzatan yasanın yürürlük tarihi temmuz 2021’de çıkarılan torba yasa ile 2024 yılına kadar uzatılmıştı.

SAĞLIK BAKANI KOCA’NIN ONAYI İLE…

İşte o yasaya dayanarak kamu görevinden çıkarmalar da hız kesmeden devam ediyor. Son örnek ise Türk Tabipleri Birliği (TTB) İnsan Hakları Kolu üyesi Benan Koyuncu oldu. Koyuncu, Çankırı Devlet Hastanesindeki işinden idarenin kararı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın onayı ile görevden çıkarıldı.

15 TEMMUZ SONRASI AÇIĞA ALINMIŞTI

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Benan Koyuncu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 30 Eylül 2016’da “Terör örgütü ile bağlantısı olma ihtimali” gerekçe gösterilerek çalıştığı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ndeki görevinden açığa alınmıştı. Koyuncu daha sonra yargı kararı ile görevine geri dönmüştü.

‘İKİ YILDIR, İZİNSİZ, DİNLENMEDEN ÇALIŞIRKEN…’

Sosyal medya hesabından görevden çıkarıldığını duyuran Koyuncu, “15 Temmuz sonrası bir kez daha işim ile tehdit ediliyorum. Bir kez daha geri döneceğimi biliyorum. Son iki yıldır, izinsiz, dinlenmeden çalışırken; bir yandan acil servis hastaları ile uğraşıp bir yandan da pandemi hastaları ile ilgilendim. Tabi tüm bunların üstüne bir kağıt parçası ile işine son verilmesi öfkeni artırıyor” dedi.

15 Temmuz sonrası bir kez daha işim ile tehdit ediliyorum. Bir kez daha geri döneceğimi biliyorum. Son iki yıldır, izinsiz , dinlenmeden çalışırken; bir yandan acil servis hastaları ile uğraşıp bir yandan da pandemi hastaları ile ilgilendim. Tabi tüm bunların üstüne bir kağıt

— Benan Koyuncu
🌈
(@BenanKoyuncu) September 30, 2021


‘SUSUN BAK ONUN GİBİ SİZİ DE İŞTEN ATARIZ DENİLDİ’

Kendisi üzerinden sağlık çalışanlarına mesaj verildiğini kaydeden Koyuncu, “Ama asıl öfke nedenin bu kez bunlar değil. Bugün hastaneden ayrılırken sağlık çalışanı arkadaşlarımın yüzlerinde ki üzüntü beni yıktı. Benim üzerimden onlara mesaj verildi. Susun bak onun gibi sizi de işten atarız, 5 dakikada muayenenizi yapın fazla konuşmayın denildi. Size ne performans adaletsizliğinden, 3600 ek göstergeden, sağlıkta şiddet yasasından denildi” ifadelerini kullandı.

Tekrarlıyorum :üzülmeyin , öfkeniz soğumasın. Öfkemizi soğutmayacağız , bizlerin alacağı bir yaşam var.

— Benan Koyuncu
🌈
(@BenanKoyuncu) September 30, 2021


‘ÜZÜLMEYİN, ÖFKENİZ SOĞUMASIN’

Mücadele etmeyi bırakmayacağını kaydeden Benan Koyuncu, “Bugün veda etmek için elini sıktığım arkadaşım ayrı bir sorununu anlatarak bana veda etti. Onlara dediğimi buradan Tekrarlıyorum: Üzülmeyin, öfkeniz soğumasın. Öfkemizi soğutmayacağız, bizlerin alacağı bir yaşam var” mesajını paylaştı.
 
Üst