Neler yeni

‘Yüzde 85 yeterli beslenemiyor, mama yerine şekerli su veriliyor’

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
18,197
Derin Yoksulluk Ağı’nın ‘Pandemi Döneminde Derin Yoksulluk ve Haklara Erişim’ raporu yayınlandı. Görüşülen 103 hanenin yüzde 13’ünde çocuklar çalışıyor. Bu hanelerin yüzde 6’sında eve sadece çocuklar gelir getiriyor.

UZAKTAN EĞİTİM, ‘OKULLARIN KAPANMASI’ OLARAK ALGILANIYOR

Görüşmelerde aktarılanlara göre, pandemi sürecinde hane gelirinin eve düzenli bir şekilde gıda alamayacak kadar düşmesi nedeniyle daha önce çalışmayan çocuklar günlük işler yapmaya başlıyor. Sokağa çıkma izni olan günlerde çalışmaya giden çocuklar olduğu, bazı hanelerde uzaktan eğitimin ‘okulların kapanması’ olarak algılandığı ve çocukların çalışmaya başladığı görülüyor.

KAĞIT VE HURDA TOPLAYICILIĞI

Ferhat Yaşar’ın Gazete Duvar‘da yayınlanan haberine göre, derin yoksulluk koşulları altında yaşayan ailelerde çocuklar kağıt, hurda toplayıcılığı, seyyar satıcılık ve tekstil işçiliği gibi ağır iş koşulları ve uzun çalışma saatlerine sahip alanlarda çalışıyor.

HANELERİN YÜZDE 41’İNİN SAĞLIK GÜVENCESİ YOK

Görüşülen ailelerin yüzde 41’i herhangi bir sağlık güvencesi olmadığı için, yüzde 34’ü ise sağlık güvencesi ilaçlarını karşılamadığı için yeterli ilaca ulaşamıyor. Bu hanelerde görüşülen kişilerin yüzde 18,6’sı sağlık hizmetleri hakkında yeterli bilgiye ulaşamadığı, yüzde 7,2’si sağlık sistemi içinde ayrımcılığa maruz kaldığı, yüzde 25,8’i ise sosyal güvencesi olmadığı için sağlık hizmetlerine erişemediğini belirtiliyor.

YÜZDE 46.9’U YEŞİL KARTLI

Rapora göre, görüşülen hanelerin yüzde 32,7’si hiçbir sosyal sigortadan faydalanmıyorken, yüzde 46,9’u çalışmayan kişiler için devlet tarafından sağlanan ‘yeşil kart’ sisteminden yararlanıyor.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 57,8’İ UZAKTAN EĞİTİME DEVAM EDEMEDİ

Yoksulluk koşulları altında yaşayan çocukların akranları ile eşit nitelikte, ücretsiz eğitime erişmesi yolunda alınan önlemlerin yeterli olmadığını gözlemlendi. Derin Yoksulluk Ağı’nın saha çalışması sonuçlarına göre, yoksulluk koşulları altında yaşayan 103 hanenin yüzde 57,8’inde çocuklar uzaktan eğitime devam edemedi. Okula devam edemeyen çocukların yüzde 60’ı uzaktan eğitime katılabilecek teknolojik cihaza erişimi olmaması, yüzde 54’ü internete erişimi olmaması, yüzde 45’i takip eden bir yetişkinin olmaması, yüzde 39’u uzaktan eğitime erişim konusunda yeterli bilgiye sahip olmaması ve yüzde 7’si çalışmak zorunda olması sebepleriyle uzaktan eğitime katılamadı. Çocukların yüzde 59’u bu engellerden en az ikisiyle karşı karşıya kaldı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dPandemi yoksulluğu derinleştirdi: Mama yerine şekerli su, bez yerine poşet​

    dDünya Romanlar Günü: Yoksullukla birlikte önyargılar da derinleşti​
AİLELERİN YÜZDE 85’İ YETERLİ BESİNE ULAŞAMIYOR

Görüşülen ailelerin yüzde 85’i yeterli besine ulaşamıyor. Günlük işlerde çalışarak geçimini sağlayan ailelerin yüzde 10’u baraka/çadır koşullarında yaşıyor.

BEBEKLERE MAMA YERİNE ŞEKERLİ SU VERİLİYOR

Ailelerin yüzde 74’ü bebek maması ve bezi almakta zorlanırken, yüzde 21’i hiç alamıyor. Aileler 0-3 yaş çocuklarını hazır çorba, şekerli su, pirinç lapası gibi besin değeri bu yaş grubu için yeterli olmayan besinlerle beslemek zorunda kalıyor. Hanelerin yüzde 38,7’sinde neredeyse her gün öğün atlanıyor. Görüşülen ailelerin yüzde 39’u pandemi döneminden önce de temiz içme suyuna erişemediğini söylerken, yüzde 49 pandemi döneminde içme suyuna erişemiyor.
 
Üst