Neler yeni

Şahan Gökbakar’dan Bakan Varank’a: İnsanların yaşadıkları ülke hakkında fikri olabilir

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
92,644
şahan-gökbakar-300x169.jpg

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile komedyen Şahan Gökbakar arasında sosyal medya üzerinde başlayan ‘yangın söndürme araç ihalesi’ polemiği devam ediyor. Son olarak kendisine ‘orman yangınlarıyla mücadele uzmanı’ diye hitap ederek tepki gösteren Gökbakar, Bakan Varank’a yanıt verdi. Gökbakar,”İnsanlar yaşadıkları ülke hakkında fikir sahibi olabilir. Herkes fikrini söylesin. İşimizin fikrimizle bir alakası yok. Bana kızsanız da, söyleyeceğim. Yangın filosu kurmalıyız.” dedi.

İHALE SÜRECİ Mİ BEKLEYECEK?

Cumhuriyet’in aktardığına göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde, yangın söndürme araçlarına ilişkin ihale sürecini başlattığı duyurusuna ilişkin Şahan Gökbakar’ın, “Orman yangını ihale sürecini mi bekleyecek?” yorumuna tepki göstermişti.

Sosyal medya hesabından Gökbakar’a yanıt veren Varank, şu ifadeleri kullanmıştı: “Orman yangınlarıyla mücadele uzmanı Sn. Şahan Gökbakar keşke uzay ve havacılık endüstrisi alanında da biraz uzmanlaşsaymış. Orman yangını, resmi üretim programı açıklanmamış, ne zaman teslim edileceği belli olmayan, daha bir tane bile seri üretimi yapılmamış uçağı mı bekleyecek?”

GÖKBAKAR’DAN YANIT GELDİ

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, son olarak Bakanın sözlerine sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayınla yanıt verdi. Gökabakar, “Çeşitli fikirleri, duyguları olan bir insanım. Bazı konularda farklı, bazı konularda benzer düşünüyoruz. Böyle bir insanım. İnsanlar yaşadıkları ülkede meydana gelen konularla ilgili fikir sahibi olabilirler. Yaptıkları meslek bunu belirleyemez. ‘Sanatçısın fikrini söyleme’ ile ‘Diş hekimisin fikrini söyleme’ demek arasında hiçbir fark yok. Herkes fikrini söylesin. İşimizin fikrimizle bir alakası yok.” dedi.

“BEN BU KADAR BULDUM”

“Ben orman mücadele uzmanı falan değilim. Bana öyle bir sıfatta bulunmuş Sayın Varank, öyle bir uzmanlık alanım yok. Öyle de anılmak istemem. Araştırdım sadece” diyen Gökbakar, şu ifadeleri kullandı: “Daha iyi uçaklar vardır, günceli vardır siz değerli Bakanlar onu bakacaksınız. Ben bu kadar buldum. 6 ay oldu ya yangınlarla ilgili, bu uçaklarla ilgili bir çalışma yapılsaydı. Ya da yapıldıysa açıklansın. Bir 6 ay daha kaldı havaların ısınmasına. Geçen seneye göre belki daha az olur yangınlar bilemeyeceğim. Ama bunun için de bir önlem alınmalı. Bana kızsanız da, eleştirseniz de ben bunu söyleyeceğim. Yangın filosu kurmalıyız.”

NE OLMUŞTU?
Tarım ve Orman Bakanlığı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2022 yılında orman yangınlarıyla mücadele edebilmek amacıyla, 5 adet amfibik uçak, 5 adet büyük tanker uçak, 10 adet küçük tanker uçak ve 55 helikopterden oluşacak hava gücü için ihale sürecinin Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından başlatıldığını açıklamıştı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dÖğretmen şiddetine maruz kalan öğrenciye Şahan Gökbakar’dan eğitim bursu​

    dŞahan Gökbakar: Dünya denen gezegende faiz indirimi yapan tek ülke Türkiye​
Bakanlığın açıklamasına ilişkin sosyal medya hesabından yanıt veren Gökbakar ise, “Cevap gelmiş. Maalesef yeterli değil. Orman yangını ihale sürecini mi bekleyecek? 6 ay geçmiş hâlâ ihale yapacağız vs..! Ayrıca bu ihale yapılacak bir iş değil çünkü zaten uçak tipi ve üreticisi belli. VikingAir 515 modeli. 30-35 milyon dolar bedeli. 6130 lt atıyor. 12 saniyede denizden su alıyor” ifadelerini kullanmıştı.
 
Üst